картопля (ОВОЧІ З ЧИСТОЇ ГРЯДКИ)
ОВОЧІ З ЧИСТОЇ ГРЯДКИ с.Вересоч



Господарство знаходиться на перехідному єттапі від інтенсивної традиційної технології, до природоохоронної екстенсивної біотехнології, тому обсяги виробництва обмежені.

Мета сайту, знайти споживачів екологічно чистої продукції, а також однодумців і обмінюватися з ними набутим досвідом для швидшого оволодіння таємницями природи.

головна
історія
цікаве про здоровя
  картопля
капуста
томати
цибуля
баклажан
буряк
кабачок
морква
огірки
селера
стіл замовленнь
чим удобрюемо
наші кординати
наше опитування
Форум
2012 рік
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




ХАРЧОВА ЦІННІСТЬ...

У період народних лих, війн та неврожаєм картопля завжди рятував людей від голоду. Було встановлено, що харчування картоплею при дуже малих добавкам інших продуктів забезпечує життєздатність і працездатність людини. Разом з тим, подібно до хліба, картоплю ніколи не пріедается. Всі ці обставини дали підставу назвати картоплю після пшениці другим хлібом і виділити його в самостійний рослинний продукт.

Вчені впевнені, що саме другий хліб нагодував народи Землі і сприяв приросту населення. Відкривши Америку, Колумб відкрив Старому Світу новий континент і новий продукт харчування. У народі кажуть: "Картопля - хлебу підмога", "Картопля - хлібу прісошка". Існують в народі також популярні загадки про картоплі: "Під землею птиця гніздо свіла, яєць нанесла", "Між гір лежить товстий Єгор", "Курочка-пустодом свіла гніздо за двором, яйця несе - в землю кладе". У бульбах картоплі містяться вуглеводи, жири, білки, пектинові речовини, органічні кислоти, аміловий спирт, клітковина, вітаміни та мінеральні солі. По своїй ролі в харчуванні він є крохмалисті продуктом, необхідним доповненням до плодів бобових рослин та інших овочів. У шкірки картоплі і в міліметровий шарі під нею містяться найцінніші мікроелементи, вітаміни, а головне, ферменти, які допомагають перетравлювати крохмаль. Його вживають щоденно, не побоюючись будь-яких неприємних наслідків. Однак картопля, подібно до рису, потребує приправи, краще всього його є з невеликою кількістю розтоплене вершкового масла, з молоком чи пахтой.

Вміст сухої речовини у картоплі помітно змінюється в залежності від району вирощування і коливається від 20 до 30%. Підвищення вмісту в ньому сухої речовини до 35-40% збільшує поживну цінність і виробництво продуктів на одиницю площі. Енергетична цінність картоплі досить висока - 348 кДж, що майже в два-три рази вище, ніж у інших овочів. Як джерело енергії він поступається лише кукурудзі.

Основний енергетичний матеріал картоплі - вуглеводи (20-25%), які представлені головним чином крохмалем (15-23%). Цукрів у ньому міститься 0,5%, переважно фруктози, глюкози і сахарози. У крохмалів виявлено (на 100 г сирого речовини) 50-111 мг фосфору, невелика кількість ліпотропної речовин (Метіонін до 10 мг і холіну - до 28 мг), але на відміну від моркви та капусти Лецитин він не містить.

Вміст крохмалю в картоплі істотно змінюється в залежності від регіону зростання. У північних районах він відрізняється меншим накопиченням поживних речовин, ніж у центральних. У південних районах відзначається підвищення вмісту крохмалю в бульбах. Зменшення його при вирощуванні в північних районах обумовлено коротким вегетаційним періодом рослин, внаслідок чого надземна маса їх часто гине від ранніх заморозків і в бульбах не встигають закінчитися процеси накопичення крохмалю. Низькі температури також сповільнюють процес біосинтезу крохмалю в бульбах. Наявність крохмалю в бульбах пов'язано і з кількістю опадів, що випадають за вегетаційний період, і сонячної енергії, поглиненої картоплею.

У бульбах ранньостиглих сортів міститься менше крохмалю, ніж у пізньостиглі. Однак вони гарні тим, що з'являються рано, коли асортимент овочів ще невеликий. Бульби ж з підвищеним вмістом крохмалю відрізняються гарним смаком.

Білок картоплі по біологічній цінності не поступається білку хліба і за своїм складом дуже близький до білків тваринного походження. Його в бульбах порівняно небагато - 1,5-2%, але він містить усі необхідні організму людини амінокислоти, які легко засвоюються. Особлива цінність картоплі ще й у тому, що на відміну від інших продуктів - постачальників білка (наприклад, м'яса) - він надає подщелачівающее дію на організм людини. Індекс повноцінності білка, в залежності від сорту, коливається від 60 до 95, що дає переваги картоплі в порівнянні з іншими сільськогосподарськими продуктами.

Полісахариди представлені, поряд з крохмалем, клітковиною, харчовими волокнами, пектинові речовини. Клітковина (1%) картоплі ніжна, не подразнює слизову оболонку шлунка та кишечнику. Тому разваренние бульби дозволяють вживати в період загострення деяких захворювань шлунку, кишечника. Грубих харчових волокон (1%) у картоплі менше, ніж в інших клубневих і корнеплодних рослинах, а пектинових речовин - більше (0,7%). Тому більшість страв з нього не обтяжує рухову функцію шлунка і порівняно швидко евакуює з нього в кишечник. По отриманню рослинного протеїну з одиниці площі картопля поступається лише сої. Жиру в ньому міститься 0,3-0,6%. У картоплі є вільні органічні кислоти (0,1%): яблучна, лимонна, щавлева, лінолевая, ліноленовая та інші.

У період збирання картопля найбільш багатий вітаміном С, кількість якого в ньому досягає 10-54 мг на 100 г сирого речовини. У свежеубранном і молодому картоплі вміст цього вітаміну в два-три рази більше, ніж в бульбах після тривалого зберігання. По мірі зберігання бульб вміст вітаміну С поступово зменшується. Особливо це відчувається при порушенні необхідних умов зберігання. Однак у зимовий період, незважаючи на це, основними джерелами вітамінів з овочевих продуктів є капуста білокачанна квашена і картопля.

На вміст вітаміну С в бульбах негативно впливають подморажіваніе, травмування, проростання і в рівній мірі зберігання картоплі в теплі і на світлу. При вирощуванні картоплі без внесення органічних добрив кількість вітаміну С в ньому також зменшується на 25 - 35%. Втрачається вітамін Сів процесі кулінарної обробки. Щоб уберегти його від руйнування, опускають бульби в киплячу воду й варять у каструлі, закритою кришкою. 300 г картоплі відвареному забезпечують людині добову норму вітаміну С.

Крім вітаміну С у картоплі є вітаміни В, - 0,11-0,12 мг, В2-0,05-0,06, В6 - 0,19-0,22, РР - 0,6-0,9, В9-0008, К - 0,2, U - 0,17, каротин - 0,2-0,38 мг на 100 г сирого речовини. Картопля займає особливе місце серед овочів як джерело мінеральних солей (1%). У ньому виявлено понад 20 мінеральних елементів. Мінеральні речовини в бульбах знаходяться в легкозасвоюваній формі, і їх більше, ніж у м'ясі і білому хлібі. Вони представлені основними солями, що важливо для підтримки лужної реакції крові. Деякі з них, наприклад, калій, фосфор, магній, залізо, кальцій, активно беруть участь в обміні речовин людського організму, сприяють поліпшенню його загального стану. Основним речовиною, що міститься в картоплі, є калій (400-568 мг на 100 г). Такої кількості калію немає ні хліба, ні в м'ясі, ні в рибі. Він необхідний людині для підтримки нормальної роботи серця. Вживаючи в день 400 г картоплі, людина заповнює добову потребу організму в калії. Картопля - дегідратіческое засіб, оскільки вміст калію в ньому значно переважає над вмістом натрію. Тому його добре запікати з шкірки або відварюють "у мундирі". При такій кулінарній обробці менше втрачається та інших корисних речовин, які знаходяться в бульбах.

Вміст фосфору в картоплі становить 45-58 мг (на 100 г сирого речовини): кальцію - 10-15, заліза - 0,9-1, натрію - 28, марганцю - 0,03, магнію - 23, міді - 0,1, кобальту - 4,3, цинку - 0,4 мг на 100 м. Крім того, є хлор, йод та інші елементи. Наприклад, кобальту в картоплі накопичується більше, ніж у моркві, томатах, огірках, щавель, салаті, але менше, ніж у капусті білокачанної, цибулі ріпчастої, буряку столового і редис.

Слід мати на увазі, що бульби картоплі, а також їх шкірочка, нирки, молоді пагони, містять токсичну речовину - глікоалкалоід соланін, звичайно в кількості від 2 до 10 мг на 100 г сирого речовини. У молодих бульбах його більше, ніж у дозрілих. У цих дозах він нешкідливий для людини та тварин. У шкірочки пророслих або позеленевшіх бульб кількість соланіна різко збільшується. Вживання такого картоплі у великій кількості може викликати тяжке отруєння.

Порушення технології вирощування (недостатня рихлення грунту, дрібна висадка бульб, погане підгортання рослин) сприяє позелененію картоплі та збільшення в ньому кількості соланіна. Такі бульби краще використовувати на насіння, оскільки вони добре зберігаються до висадки, не уражуються хворобами і не пошкоджуються гризунами. При тривалому зберіганні, сильному пророщування бульб, їх позелененіі і загнивання зміст соланіна також різко зростає. Тому так важливо зберігати картоплю в темному місці, а якщо він на світлі позеленеет, ні в якому разі не вживати такі частини в їжу.

З шкідливих речовин в бульбах можуть при певних умовах накопичуватися також нітрати і чаконін. Рослини картоплі мають здатність поглинати з насиченою добривами грунту, а також під впливом інших факторів, у кілька разів більше сполук азоту, ніж потрібно для їх росту і розвитку. У підсумку лише частина нітратів синтезується в необхідний нам рослинний білок, а інші в чистому вигляді надходять в бульби.


ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ...

Картопля має фітонціднимі та лікувальними властивостями, що використовується у народній медицині та врачебной практиці. Його застосовують як ранозажівляющее засіб, а також для профілактики і лікування ряду захворювань: серцево-судинних, шлунково-кишкових, верхніх дихальних шляхів. При серцево-судинних захворюваннях вживають печена картопля з шкірочки. Він сприяє ритмічно скорочення серцевого м'яза.

Батько медицини, знаменитий лікар Гіппократ стверджував: "Наша їжа повинна бути цілющим засобом, а наші цілющі засоби повинні бути їжею". Картопля цілком відповідає цій вимозі, адже він дійсно і їжа, і ліки. Про лікувальні властивості картоплі знають деякі.

При гіпертонічної хвороби 15 г крохмалю (картопляний борошна) розчиняють в 0,5 склянки кип'яченої води кімнатної температури. Приймають вранці натще, протягом 14 діб, контролюють артеріальний тиск. На початковій стадії гіпертонії їдять печена картопля "у мундирі". Такі бульби є засобом, знижується артеріальний тиск.

Слабкий настій з квіток картоплі використовують як засіб, що понижують кров'яний тиск. Одну чайну ложку квіток настоюють 1 год в 1 склянці окропу, проціджують. Приймають ковтками, випиваючи все в протягом 2-3 ч. відвар картопляних очистки - гарний засіб для зниження кров'яного тиску. Зачистки з 4-5 бульб миють, заливають 0,5 л води, кип'ятять 15 хвилин, приймають по 1 стакану щодня. Свіжий сік картоплі беруть як протизапальну і болезаспокійливу засіб при виразці шлунка та дванадцятипалої кишки. Він гальмує секрецію шлункових залоз, має спазмолітичну дію і сприяє рубцюванню виразок. Сирої картоплю очищають, пропускають через м'ясорубку і віджимати через 3-4 шари марлі. Зберігають сік у холодильнику. Приймають сік 2-3 рази на добу по 0,5 склянки за 30 хвилин до їжі. Курс лікування - 2-3 тижні. В результаті лікування настає поліпшення загального стану хворих, зникають болі, відрижка, печія, нудота, знижується кислотність шлункового соку.

При гастриті (запаленні слизової оболонки шлунка) допомагає картопляний сік. Для його приготування очищені бульби труть на дрібній тертці, віджимається через марлю і приймають вранці по 2-3 столові ложки за 1 год до їжі, а потім лягають в ліжко на 30 хв. Через кожні 10 діб - перерва на 2-3 доби. Ісцеляюще діє міститься в картоплі глікозид соланін і крохмаль, який огортає і захищає слизову поверхню шлунка. Можна користуватися з цією ж метою і звичайним харчовим крохмалем.

При опіках, екземі, варикозних і трофічних виразках, піодермія, дерматит та інших захворюваннях шкіри добре промиті в теплій воді бульби картоплі з шкірочки протирають на густій тертці. Отриману свеженатертую кашіцу тонким шаром наносять на серветку і накладають на хворе місце, змінюючи примочки 3-4 рази протягом доби.

При опрелості шкіри у дітей, надмірному потеніі ніг місця ураження пріпудрівают крохмалем або роблять сухий компреси з вати, пересипані картопляним крохмалем.

При кашлі, ангіні, ларингіт, бронхіт, катар верхніх дихальних шляхів добре вимиті бульби варять "у мундирі" до повної готовності. Знявши з вогню і не сливах воду, Скалки раздавлівают їх. Укрив посуд з картоплею і голову ковдрою, 5-10 хв вдихають гарячий пар. Для кращого лікувального ефекту в гарячий картоплю додають 4-5 крапель скипидаром.

При цих же захворюваннях з теплого картопляного відвару роблять компреси на горло, надівають вовняні шкарпетки, насипають в них сухої гірчиці або натирати ноги часником.

Дітям при застуді можна приготувати такий відвар: 1 клубень картоплі, 1 цибулину цибулі ріпчастої і 1 яблуко варити в 1 л води, поки вода не викіпіт до половини. Пити дітям по 1 чайній ложці 3 рази на день.

Дорослим при застуді добре вживати картопляне пюре з великою кількістю молока.

При ревматизмі варять бульйон з картопляних очищенням. Роблять пріпаркі на хворі суглоби.


Copyright ovochi.ua © 2011-2012. ua ru